Vyberte nejlepší materiál pro stavbu domu

Životní volba

Stavba domu je významným rozhodnutím a v žádném ohledu by se neměla podcenit. Vše byste si s předstihem měli dobře promyslet, aby nedošlo k žádným zádrhelům, finančním problémům a nestávaly se při stavbě různé chyby nebo nedocházelo k nedorozuměním se stavaři. Právě výběr správného stavebního materiálu je klíčovým faktorem. I když by se to mohlo zdát jako detail, tak faktem je, že právě materiál ovlivní nejen vzhled domu, ale také jeho energetickou účinnost, životnost, bezpečnost a v neposlední řadě i cenu.

Podle čeho vybírat?

Nejste si jisti, jaký materiál zvolit a jaký je naopak úplně nevhodný? Líbí se vám například dřevo, ale nejste si jisti, jak se žije v dřevostavbě? Nebo zvažujete rozdíl mezi cihlami či tvárnicemi? Než se definitivně rozhodnete, měli byste zvážit zásadní faktory, které stavbu mohou ovlivnit.

V první řadě se zamyslete nad klimatickými podmínkami – jiné materiály jsou vhodné do vysokohorských oblastí a jiné tam, kde je nejvyšší roční průměr srážek, jiné na větrná úbočí a jiné do okolí vodních toků. Poté si porovnejte náklady na pořízení a instalaci různých materiálů. I když jsou u některých náklady nižší, zase se může prodražit jejich údržba. Zvažujte i energetickou účinnost a izolační schopnosti materiálů. A v neposlední řadě posuzujte jejich vzhled a životnost – některé materiály (například kámen nebo cihly) vydrží desítky let, zatímco jiné jsou mnohem náchylnější k opotřebení.

Cihly

Klasikou mezi stavebními materiály jsou cihly. Cihlové domy jsou pevné, odolné (například i proti požáru) a životnost je vysoká. Mají dobré izolační vlastnosti, ale stavba z cihel zabere dost času a je to náročnější než z jiných materiálů. Plus jsou v současnosti (kvalitní) cihly docela drahé.    

Betonové tvárnice

Betonové tvárnice patří k populárním stavebním materiálům. Jsou pevné, trvanlivé, odolné vůči povětrnostním vlivům i ohni. Stavba s nimi probíhá rychle a skvělé je, že se na staveniště dají snadno přivézt a skladovat tam, dokud nejsou použity.

Beton

Milovníci industriálního stylu se nebojí používat beton i v interiérech, ale pro samotnou stavbu je to naprostý základ. A to nejen do základů. Beton je trvanlivým materiálem, odolá povětrnostním vlivům, dobře izoluje a stavba běží poměrně rychle. Velkou nevýhodou betonu ale je, že je těžký, takže potřebujete pevnější základovou desku – což může stavbu prodražit. Cena se navíc odvíjí od typu betonu.

Dřevo

Dřevo je tradičním stavebním materiálem, který si mnoho lidí zamilovalo pro jeho rustikální vzhled i snadné zpracování. Domy z dřeva jsou lehké, stavba je poměrně rychlá, jen to chce zkušené řemeslníky. Co se týká zateplení, tak to u takovýchto staveb skoro ani není potřeba – dřevěné domy jsou vysoce energeticky účinné, jelikož dřevo má přirozené izolační schopnosti. Nevýhodou ovšem může být cena, protože kvalitní dřevo není levné.

Přečtěte si také Stavba s pomocí robotů a dronů? Už brzy to bude běžné nebo Důležité vynálezy 21. století, které byly uvedeny na trh.

Fotografie