Stavba s pomocí robotů a dronů? Už brzy to bude běžné

Je to jako z filmu

Umíte si představit, že vám hrubou stavbu rodinného domu postaví namísto party zedníků robot? A že materiál budou přinášet drony, které budou navíc schopny umisťovat ho na různá místa probíhající stavby? Zní to jako představa z říše fantazie a možná už jste něco podobného viděli v nějakém sci-fi filmu z budoucnosti. Ale faktem je, že až tak vzdálená budoucnost to není. A roboti a drony jsou na stavbách testovány už nyní.

Když staví roboti

Stavebního robota si nemůžete představovat jako napodobeninu člověka, která se chová jakožto běžný dělník. Jde o stroj, který je ale sestavený a naprogramovaný tak, že dokáže provádět různé činnosti ve stavebnictví.

Takovým robotům se říká koboti, což je zkratka pro kolaborativní roboty. Začali se vyrábět k provádění běžných prací, ale postupně je technici, inženýři a programátoři vylepšují a koboti zvládají už i mnohem složitější činnosti, u nichž se musí postupovat opatrně a velmi jemně. Koboti to zvládají mnohem rychleji a efektivněji než jejich lidské protějšky.

Drony (ne)útočí

O dronech se v posledních letech hodně mluví i píše. Leckdo si dron pořídí jakožto hračku a poletuje si s ním ve volném čase nad střechami měst či nad lesy. Drony se také stávají regulérní součástí světových armád a mají vojenské využití. A kromě toho se začínají ve velké míře prosazovat i ve stavebnictví.

V současnosti přímo nestavějí domy, ale využívají je spíš architekti, projektanti a lidé, kteří pracují na plánování velkých staveb. S pomocí dronů mohou lépe zmapovat terén i okolí a mají hned lepší představu o dané parcele. Drony mohou fotografovat i natáčet a s jejich pomocí se vytvářejí mnohem detailnější letecké mapy. Kromě toho zvládají pracovat i s termovizí, takže pomáhají vytvářet důležité tepelné mapy.

Lidská práce v ohrožení

Jak se zdá, roboti a umělá inteligence pronikají do mnoha odvětví a oborů a v budoucnu určitě nahradí část současných profesí. Proč by mělo být placeno pět zedníků, když jejich práci zvládne jeden robot a udělá to čtyřikrát rychleji? I ve stavebnictví se tak vbrzku začnou odehrávat velké změny a řada profesí zanikne nebo bude částečně nahrazena pomocí moderních technologií. Technologický postup je neúprosný a nemá příliš smysl vzdorovat mu. Naopak, je potřeba vidět zejména jeho přínosy pro lidstvo.

Faktem totiž je, že i když některé profese stoprocentně zaniknou, tak jiné zase budou vznikat – protože ani roboti a drony nemohou pracovat bez kontroly a někdo se o ně musí starat.

Bezpečnost na prvním místě

Roboti jsou ideální pro práci v nebezpečných prostředích, jako jsou stavby vysokých budov, mosty a tunely. Jejich použitím můžeme minimalizovat rizika spojená se zraněním pracovníků a zvýšit celkovou bezpečnost na stavbě.

Letecký průzkum a mapování

Drony se staly nepostradatelným nástrojem pro průzkum stavebních lokalit. S jejich pomocí lze rychle a efektivně zmapovat terén a získat detailní informace o stavbě, což je klíčové pro plánování a návrh. Drony jsou schopny provádět fotogrammetrii, což znamená, že mohou vytvořit trojrozměrné modely terénu a budov.

Stavební dohled a kontrola

Drony jsou také využívány pro dohled nad stavbou a kontrolu kvality. Mohou pravidelně snímat stav prací a porovnávat je s projektovou dokumentací, což pomáhá identifikovat potenciální problémy a nedostatky v raných fázích stavby.

Dodávka materiálu a logistika

Drony nejsou jen o pozorování – mohou také být zapojeny do logistiky na stavbě. Drony mohou přenášet materiál na obtížně dostupná místa, což zrychluje proces stavby a zvyšuje efektivitu.

Výzvy v oblasti regulace a bezpečnosti

S nárůstem používání robotů a dronů ve stavebnictví se objevují otázky ohledně regulace a bezpečnosti. Jak zajistit, aby tyto technologie byly správně certifikovány a aby byla zajištěna bezpečnost na stavbě?

Udržitelnost a environmentální dopady

Roboti a drony by mohli také přispět k udržitelnosti ve stavebnictví. Díky jejich efektivitě mohou pomoci minimalizovat odpady a snížit ekologické dopady stavebních projektů.

S nástupem robotů a dronů ve stavebnictví se otevírá nová éra, která slibuje revoluci v tomto odvětví. Je zřejmé, že budoucnost stavebnictví bude spojena s těmito moderními technologiemi, a bude záviset na schopnosti pružně se přizpůsobit a využít jejich potenciál.

Zajímají-li vás technologie, přečtěte si také náš článek Důležité vynálezy 21. století, které byly uvedeny na trh, případně zjistěte Na které vynálezce a jejich vynálezy můžeme být hrdí?

Fotografie