TOP 6 nejvyšších staveb světa

Proč jsou mrakodrapy tak fascinující?

Na světě neustále rostou vyšší a vyšší stavby a jedna země se v tomto ohledu snaží předstihnout druhou. Proč? Obří stavby nás přitahují svou neuvěřitelnou výškou, zajímavou architekturou i technologií, kterou samotná výstavba bezesporu potřebovala. Mít na svém území jednu z nejvyšších staveb na světě je znakem určité prestiže i technologické vyspělosti. A tak asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce jich je ve východní Asii.

1. Burj Khalifa, Dubai

Nejvyšší budova na světě se jmenuje Burj Khalifa a najdeme ji v Dubaji. Měří 828 metrů a má 163 pater. Burj Khalifa je jasným symbolem obrovského rozvoje tohoto státu a stavba trvala 5 let (což je na české poměry neuvěřitelně krátká doba). Součástí stavby jsou všechny možné moderní technologie a inteligentní systémy.

2. Shanghai Tower

Druhá nejvyšší budova na světě a zároveň nejvyšší budova v Číně se nazývá Shanghai Tower. Jak značí její název, našli byste ji v centru Šanghaje a má výšku 632 metrů. Byla dokončena v roce 2015 a patří k nejfotogničtějším budovám v širokém okolí. Lidi fascinuje její jedinečná architektura, jelikož připomíná spirálu postupně se zužující směrem vzhůru. Tvar budovy má symbolizovat harmonii mezi starými a novými tradicemi. Samotná stavba má také odolat zemětřesením i tajfunům. Najdete v ní vyhlídkovou plošinu přes celé patro a také obchody, restaurace či kanceláře.

3. Abraj Al Bait

Třetí nejvyšší budova světa je Abraj Al Bait v Saúdské Arábii. Jedná se vlastně o komplex šesti věží, z nichž nejvyšší je Hotel Royal Clock Tower měřící 601 metrů. Součástí je také Mešita Al-Haram, což je největší mešita na světě. Najdete tam například hotely, kongresové centrum a obchody. Komplex byl dokončen v roce 2012 a od té doby je jasnou chloubou Saúdské Arábie.

4. Ping An Finance Center

Čtvrtou nejvyšší budovou na světě je Ping An Finance Center v Šen-čenu v Číně. Tato budova byla dokončena v roce 2017 a má 599 metrů. Zajímavostí je, že má 115 pater a její architektura byla inspirována stromy a krystaly.

5.  Lotte World Tower

Pátou nejvyšší budovou světa je Lotte World Tower v Soulu v Jižní Koreji. Měří 554,5 metrů a byla dokončena v roce 2017. Jedná se o nejvyšší budovu v Jižní Koreji a proslavila se hlavně svým výtahem, který je považován za nejvýkonnější a nejrychlejší na světě – jede rychlostí až 72 km/h.

6.  Taipei 101

Taipei 101 je zajímavý tím, že býval nejvyšší budovou na světě, ale už dávno byl překonán. Najdeme ho ve městě Taipei na Tchaj-wanu a vznikl mezi lety 1999 až 2004. Měří 509 metrů, což je úchvatné, ale dnes už to nikoho do kolen nedostane. I přesto je ale Taipei 101 jedním z nejslavnějších symbolů Tchaj-wanu a mnozí obdivují jeho futuristický vzhled. A proč má ve jméně číslici? Zkrátka proto, že má 101 pater.

Moderní trendy ve stavebním průmyslu

Stavební průmysl prochází dynamickým vývojem. Moderní trendy nejen reagují na aktuální potřeby společnosti, ale také představují inovativní řešení pro efektivnější a udržitelnější stavební projekty.

 • Digitalizace a BIM - digitalizace hraje klíčovou roli ve stavebním průmyslu, přičemž technologie Building Information Modeling (BIM) umožňuje vytváření digitálních modelů staveb. BIM zlepšuje spolupráci mezi všemi účastníky projektu, snižuje rizika chyb a umožňuje efektivnější řízení celého stavebního cyklu.
 • Stavba z udržitelných materiálů - roste povědomí o ekologických dopadech stavebního průmyslu, což vede k rostoucí popularitě udržitelných stavebních materiálů. Tyto materiály zahrnují recyklované a obnovitelné suroviny a mají nižší ekologickou stopu.
 • Energetická efektivita - snaha o snížení energetické náročnosti budov a minimalizaci jejich dopadu na životní prostředí. To zahrnuje využívání moderních izolačních materiálů, inteligentních řídících systémů a obnovitelných zdrojů energie.
 • Prefabrikované konstrukce - prefabrikované a modulární konstrukce nabízejí efektivnější a rychlejší způsob budování. Tyto systémy umožňují předvýrobu částí budovy off-site a jejich následné rychlé a přesné instalace na místě stavby.
 • Inteligentní technologie a IoT - rozšířené využívání internetu věcí (IoT) a inteligentních technologií umožňuje vytváření chytrých budov. Tato zařízení mohou sledovat a optimalizovat energetickou spotřebu, bezpečnost a komfort obyvatel.
 • Stavba výškových budov - urbanizace a nedostatek prostoru vedou k rostoucí popularitě výškových budov. Moderní technologie a materiály umožňují konstrukci věží, které jsou nejen funkční, ale také esteticky přitažlivé.
 • Zelené střechy a stěny - zelené střechy a stěny nabízí ekologické výhody, včetně lepší izolace, absorpce dešťové vody a zlepšení kvality ovzduší. Tyto prvky jsou stále více implementovány do moderního urbanistického designu.

Tyto moderní trendy ve stavebním průmyslu nejen posouvají odvětví vpřed, ale také přispívají k tvorbě udržitelnější a odolnější infrastruktury pro budoucnost.

BONUS dalších TOP 9 staveb světa

 1. Eiffelova věž - symbol Paříže a ikona francouzské kultury. Eiffelova věž byla postavena pro Světovou výstavu v Paříži v roce 1889. Svými 324 metry výšky byla po mnoho let nejvyšší stavbou na světě.
 2. Velká čínská zeď - monumentální stavba, která se táhne přes tisíce kilometrů čínské krajiny, Velká čínská zeď je jednou z nejvýznamnějších historických památek na světě. Byla postavena jako obranný systém proti invazi mongolských kmenů.
 3. Taj Mahal - Taj Mahal je považován za jednu z nejkrásnějších staveb na světě a je symbolem lásky a elegance. Postaven byl mogulským císařem Šáhdžahánem pro svou manželku Mumtáz Mahal.
 4. Pyramidy v Gíze - starověké egyptské pyramidy, zejména Velká pyramida Cheopsova, jsou jednou z nejvíce ikonických stavebních úspěchů lidstva. Tyto monumentální struktury byly postaveny jako hrobky pro egyptské faraony.
 5. Petra - starověké město Petra v Jordánsku je známé pro své úžasné skalní řezby a architektonické památky vytesané do skály. Je považováno za jedno z nejúžasnějších archeologických nalezišť na světě.
 6. Opera v Sydney - symbol australského města Sydney, opera v Sydney je jednou z nejvýraznějších moderních staveb. Její charakteristická architektura sestává ze sérií bílých betonových oblouků, které připomínají plachty plachetnic.
 7. Empire State Building - jeden z nejznámějších mrakodrapů na světě, Empire State Building dominuje panoramatu města New York. Postaven v roce 1931, tento mrakodrap byl po mnoho let nejvyšší budovou na světě.
 8. Machu Picchu - tento starověký inkovský komplex se nachází na horském hřbetě v peruánských Andách a je jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit na světě. Machu Picchu je známý svými impozantními kamennými stavbami a úchvatným panoramatem. Stavby jsou opředeny celou řadou legend spojených s andskými šamany.

Přečtěte si také text Nejzajímavější mosty světa. Které to jsou? nebo poznejte Důležité vynálezy 21. století, které byly uvedeny na trh.

Fotografie