Autonomní stroje jsou čím dál rozšířenější

Autonomní stroje na staveništích

Nejen na staveništích, ale i v samotné výrobě a při různých konstrukcích se čím dál častěji využívají takzvané autonomní stroje. Na první pohled vypadají úplně stejně jako ty klasické s řidičem a ovládané manuálně. Ale tyto stroje jsou v mnoha ohledech výjimečné – pracují samostatně, jezdí samy, nepotřebují ke své práci rozhodování člověka. Řídí je moderní technologie. A i když v nich sedí člověk, tak ten je tam spíš jako pojistka, kdyby se takový stroj náhodou „zbláznil“. Zatím to ale vypadá dobře a stroje pracují, jak se očekává.

Moderní technologie

Takovým autonomním strojem nemusí být pouze dron, i když těch je dnes asi nejvíc. Ale vyrábějí se i autonomní zemní válce, dozery nebo dampry. Na první pohled vypadají normálně, ale v jejich útrobách se ukrývá tolik moderních technologií, že vám z toho půjde hlava kolem. Úplným základem jsou kamery a speciální senzory, které pomáhají při plynulé a bezpečné jízdě. Ale autonomní stroje často disponují také GPS lokátory, systémy detekce překážek (ty nejčastěji pracují na principu radaru a laseru), bezdrátovými komunikačními systémy nebo speciálními snímači, které hlídají pohyb a bezpečnost osob v okruhu pracujícího stroje.

Spolupráce s projektantem

Nechápete, jak může autonomní stroj sám pracovat na stavbě? Jak „ví“, co má dělat? Je to sice docela složitá problematika, ale vysvětlit se dá i docela jednoduše – projektant nejprve vytvoří projekt dané stavby, propracovaný do nejmenších detailů. K tomu mu slouží například 3D modely a další moderní technologie. Tento projekt je pak nahrán do systému daného stroje a stroj pochopí, co se od něj očekává. A to pak dělá. Prosté, že?

Úspora

Možná si říkáte, že jednou přijdou o práci už i řidiči stavebních a jiných strojů, protože tam nebudou potřeba. Tady ale ani tak nejde o zachování pracovních míst jako spíš o zlepšení efektivity práce. Autonomní stroj totiž dělá jen to, co se od něj očekává. Nic nadbytečného. Spolupracuje s ostatními stroji pod dozorem lidí a práce odsýpá mnohem rychleji.

Kromě kratšího času je významnou položkou také ušetřené palivo – když stroj nepracuje zbytečně, nespaluje zbytečně palivo, čímž dochází k nečekaně velkým úsporám. Díky všem používaným programům a technologiím začíná být kontrola nad náklady téměř dokonalá. A zdá se, že v budoucnosti budou přesně takové stroje a technologie čím dál vyžadovanější.

Přečtěte si také Jaká je historie výroby oceli? nebo Důležité vynálezy 21. století, které byly uvedeny na trh

Fotografie